June 5, 2014

SEVENTY-FIVE SAINTS EARN ACADEMIC ALL-CONFERENCE HONORS

BOSTON, Mass. - The Great Northeast Athletic Conference (GNAC) released the names of student-athletes representing the twelve member institutions and 13 associate members, who were named to the GNAC Academic All-Conference Team. Among the 765 individual GNAC honorees, seventy-five Emmanuel student-athletes were named GNAC Academic All-Conference.

Requirements for the Academic All-Conference honor are as follows: student-athletes must have attained at least sophomore status in college, must be a varsity letter winner in a GNAC sponsored sport and must have achieved a cumulative grade point average of 3.25 or higher.  The following Saints excelled both on the playing field and in the classroom this year at Emmanuel. Members of the GNAC Academic All-Conference Team from Emmanuel include:

Full list of GNAC honorees 

Chris Baker (Holden, Mass.) - Sr.     Men's Cross Country
Sarah Barnard (Hopkinton, N.H.) - So.    Women's Cross Country
Madelyn Barry (Inver Grove Heights, Minn.) - So.    Women's Soccer
Sean Baxley (Saint James, N.Y.) - Jr.     Men's Volleyball
Zachary Bohn (Acushnet, Mass.) - So.    Men's Cross Country
Ryan Brady (Springfield, Vt.) - Sr.     Men's Soccer
Vanessa Bramante (Stoneham, Mass.) - Jr.     Women's Basketball
Max Bukowiec (York, Me.) - So.    Men's Cross Country
Michael Burgess (Milton, Mass.) - Jr.     Men's Golf
Patrick Callan (Pawling, N.Y.) - Sr.     Men's Cross Country
Katherine Campbell (Mansfield, Mass.) - So.    Women's Volleyball
Ariana Cardillo (Richmond, Mass.) - So.    Women's Soccer
Ashley Cervin (Milford, Conn.) - Sr.     Women's Soccer
Garrett Charette (West Springfield, Mass.) - Jr.     Men's Soccer
Sarah Colby (West Barnstable, Mass.) - Jr.     Women's Volleyball
Chris Connelly (Quincy, Mass.) - Jr.     Men's Cross Country
Chris Curtis (Ashland, Mass.) - So.    Men's Lacrosse
Jess Dasilva (North Attleboro, Mass.) - So.    Women's Soccer
Catherine Davis (Wethersfield, Conn.) - So.    Softball
Nick DelMonaco (Billerica, Mass.) - So.    Men's Lacrosse
Amy DeNuzzio (Windham, N.H.) - Sr.     Women's Cross Country
Matt Dillon (Bedford, N.H.) - So.    Men's Lacrosse
Abigail Dudley (Yarmouthport, Mass.) - Sr.     Women's Cross Country
Christine Durkee (Salem, Conn.) - Jr.     Women's Volleyball
Chloe Egan (Burlington, Vt.) - Jr.     Women's Cross Country
Kevin Esposito (Gales Ferry, Conn.) - Sr.     Men's Soccer
Katelyn Fink (Sanford, Me.) - So.    Women's Soccer
Curtis Fraser (Hopkinton, N.H.) - So.    Men's Golf
Kevin Gallegos (Los Angeles, Calif.) - So.    Men's Volleyball
Stefano Gambino (Lexington, Mass.) - So.    Men's Soccer
Jennifer Garrity (Lynn, Mass.) - Sr.     Softball
Lindsey Garvey (Warwick, R.I.) - Sr.     Women's Soccer
Fallon Greer (Mashpee, Mass.) - Sr.     Women's Cross Country
Corey Hebert (Acushnet, Mass.) - So.    Women's Cross Country
Patrick Heffernan (Pembroke, Mass.) - So.    Men's Lacrosse
Kalya Howard (Belmont, N.H.) - Sr.     Softball
Justin Kelly (Collegeville, Pa.) - So.    Men's Lacrosse
Val Kiers (West Warwick, R.I.) - So.    Softball
Hannah Konicki (Milford, Conn.) - So.    Women's Soccer
Julia Levins (Uxbridge, Mass.) - Sr.     Softball
Kaile MacLean-Daley (Moretown, Vt.) - So.    Men's Lacrosse
Tony Marcella (North Bridgton, Me.) - So.    Men's Lacrosse
Jenna Marcello (Hopedale, Mass.) - So.    Women's Soccer
Danielle Martin (York, Me.) - Sr.     Women's Cross Country
Meaghan Mauer (South Hadley, Mass.) - Sr.     Women's Cross Country
Garrett McGarry (Chicago, Ill.) - So.    Men's Volleyball
Michael Morris (Stoughton, Mass.) - Sr.     Men's Cross Country
Geoffrey Morrissey (Dennisport, Mass.) - Jr.     Men's Lacrosse
Richard Morrow (Woodstock, Conn.) - Sr.     Men's Cross Country
Donandrea Myette (Portsmouth, R.I.) - Sr.     Women's Soccer
Alexander Niski (Oxford, Mass.) - Jr.     Men's Soccer
Cian O'Sullivan (Agawam, Mass.) - So.    Men's Soccer
Cameron Palmer (Damascus, Md.) - Jr.     Men's Volleyball
Allan Parrelli (Reading, Mass.) - Sr.     Men's Soccer
Brett Pettis (Haverhill, Mass.) - Jr.     Men's Volleyball
Kurt Pruner (Penfield, N.Y.) - So.    Men's Soccer
Mikey Rague (Old Orchard Beach, Me.) - So.    Men's Golf
Devin Rauh (Collegeville, Pa.) - So.    Women's Basketball
Julie Roberts (Williamsburg, Mass.) - So.    Women's Cross Country
Michael Rogers (New Haven, Conn.) - So.    Men's Lacrosse
Danielle Rose (Wilkes-Barre, Pa.) - So.    Women's Volleyball
Stefano Sainato (Albany, N.Y.) - So.    Men's Soccer
Craig Schoaf (Raynham, Mass.) - So.    Men's Cross Country
Cara Stevens (Worcester, Mass.) - So.    Women's Cross Country
Corinne Stinton (Burlington, Conn.) - So.    Women's Cross Country
Darcey Sullivan (Dalton, Mass.) - Sr.     Women's Soccer
Thomas Tallo (Lincoln, R.I.) - So.    Men's Cross Country
Ben Taylor (Newbury, Mass.) - Sr.     Men's Golf
Abaigeal Thivierge (Bennington, Vt.) - Jr.     Women's Soccer
Kelly Ulf (Lunenburg, Mass.) - Sr.     Women's Cross Country
Patrick Vittner (Wethersfield, Conn.) - So.    Men's Lacrosse
Carly Ward (Marshfield, Mass.) - So.    Women's Volleyball
Zach Whitermore (Whitehall, Pa.) - Jr.     Men's Volleyball
Janelle Winship (Prospect, Me.) - So.    Womens' Cross Country
James Withers (East Tauton, Mass.) - So.    Men's Soccer